מיחזור פסולת נייר

פסולת נייר ונושא המיחזור

פסולת נייר היא חלק בלתי נפרד מהעולם שלנו, שכן בכל פעם שאנחנו פותחים אריזה חדשה של מוצר, אנו יוצרים עוד ועוד פסולת נייר. השאלה הגדולה היא האם אותה פסולת הולכת לפחים מיוחדים לאיסוף נייר או לפחים הרגילים. ולמה באמת נושא איסוף נייר הפך להיות קריטי כל כך בשנים האחרונות? התשובה לכך פשוטה מאוד – מודעות הולכת וגדלה לאיכות הסביבה ונושא מיחזור נייר.

פסולת נייר ואיכות הסביבה

פסולת מסוג זה תופסת אחוזים ניכרים משקית הזבל שלנו, וכל שקית כזו מגיעה למזבלה העירונית ותורמת עוד ועוד ועוד לזיהום הסביבה. ככל שנקטין את כמויות הזבל המגיעות למזבלה, כן נקטין את זיהום הסביבה. כיום יותר ויותר ערים, ואפילו מדינות, מגיעות למצב שפשוט אין להן לאן לפנות את הזבל. האוכלוסייה הולכת וגדלה והקרקעות הפנויות הולכות ומצטמצמות. במצב הקיים, כל אחד מאיתנו לצריך לעשות את המאמץ כדי "לחסוך" בזבל שהוא זורק לפח הרגיל.

מחזור פסולת נייר

מה עושים למעשה אחרי איסוף נייר שהשמשנו בו? הנייר שנאסף עובר תהליך עיבוד מחדש וזוכה לשימוש חוזר בצורות שונות – נייר ממוחזר או נייר טואלט. כמובן, יש גבול כמה אפשר למחזר נייר, אך בפועל לא כל דף שיכול להיות ממוחזר מגיע לפח המיועד לו. אם היינו מקפידים יותר על הפרדת פסולת ועל מחזור נייר, היקפי המחזור היו גבוהים הרבה יותר. אז למה בעצם לא ממחזרים יותר?

בעיית מודעות

אחת הבעיות הקשות ביותר של מחזור פסולת נייר זה המודעות. אנשים מעדיפים לזרוק את העיתון של הבוקר לפח הרגיל, למרות שפח איסוף ניירות נמצא ממש לייד, מתוך שיקול מוטעה של "מה זה כבר משנה, עיתון אחד יותר או פחות". התוצאה היא מיליוני עיתונים ומוצרי נייר אחרים הנזרקים לפח הרגיל במקום לפח המיועד לפסולת נייר. מרבית האוכלוסייה פשוט לא מודעת לחשיבות של כל נייר ונייר כזה הזוכים לשימוש חוזר.הדרך לפתרון בעיית המודעות היא חינוך ילדים בבתי הספר. הרגלת הילדים למחזור ניירות (כמו גם של כל דבר אחר שניתן למחזר) יעביר את המסר גם להורים. מבחינה מעשית זה עובד כך: הילד לא מוכן לזרוק את העטיפה מהגלידה לפח הרגיל אלא לפח מחזור ניירות. אחרי זה גם ההורה יתרגל לזרוק את הניירת שלו לפח המיוחד. הרגל שכזה יפתור את בעיית איסוף נייר, ובמקביל גם בעיות אחרות כמו איסוף בקבוקים. כך נסלול את הדרך לעתיד סביבתי בריא יותר.

מהי בעצם פסולת נייר

פסולת נייר זה לא רק הנייר הדק לבדו, אלא גם מגזינים וקרטונים של אריזות. למעשה כל מה שעשוי מנייר – מקומו בפח לאיסוף ניירות. במובן זה, גם אריזות מביצים יתקבלו בברכה בפח זה. באופן כללי, לפני השלכת חפץ לפח האשפה יש לחשוב רגע, האם יכול להיות שהוא עשוי מנייר? אתם תתפלאו לגלות כמה מהדברים שאנו זורקים צריכים בעצם להגיע לפח למחזור ניירות.