מדריך בנושא תהליך מיחזור הנייר

בעזרת מיחזור נייר ניתן למנוע שורה ארוכה של נזקים לסביבה ולמערכת האקולוגית. כיום כבר ידוע כי תהליך מיחזור הנייר חוסך מיליוני שקלים עבור המשק, משפר את איכות החיים, ומבטיח עתיד ורוד ונקי יותר עבור כולנו. יחד עם זאת, למרות הנוכחות של מיחזור הנייר,והתפקיד המשמעותי שהוא תופס בחיינו, לא מעט יודעים כיצד הוא מתבצע.

היכרות עם תהליך מיחזור הנייר יכולה לעזור ולשפר את המודעות בקרב הציבור הרחב. יש לציין כי על התהליך אחראיות חברות מקצועיות, אשר משתמשות בטכנולוגיה מתקדמת ולא מעט משאבים. תהליך המיחזור חיוני עבור ענפי התעשייה, לקוחות פרטיים והמגזר הציבורי. מכל הסיבות הללו יש להדגיש את החשיבות של התהליך ואת משמעותו היישומית.


תהליך מיחזור הנייר כולל שלושה שלבים:

א. איסוף – לא ניתן למחזר נייר מבלי לאסוף אותו. חברות מיחזור פרטיות מבצעות איסוף מגופים המייצרים כמות גדולה של פסולת נייר, בדרך כלל באמצעות צי רכבים ייחודי. האיסוף מתבצע מול בתי דפוס, משרדים, מפעלים ועסקים קטנים וגדולים. בין יתר מוצרי הנייר שנאספים ניתן למנות קרטונים, ניירות, שקיות ועיתונים. את הקרטון נהוג לאסוף מאיזורי תעשייה ומסחר, בעוד נייר משרדי נאסף ממוסדות ומשרדים. לעומת זאת, העיתון המודפס נפוץ בפחים של בתים פרטיים.

בשנים האחרונות החלו האזרחים לעזור לחברות פרטיות העוסקות באיסוף של נייר למיחזור. הדרך לעשות זאת היא להקפיד על הפרדה בין מוצרי נייר שונים כגון מחברות, מגזינים בדפי כרום ודואר. חשוב גם להפריד את הנייר מאשפה רגילה, וכך למנוע נזקים בתהליך המיחזור.

ב. מיון – השלב השניבתהליך מיחזור הנייר הוא המיון. הקרטונים וכל הנייר שנאסף מגיעים אל מפעל אשר בומוציאים החוצה את הפסולת השונה. הנייר והקרטונים הממוינים עוברים תהליך מקצועי שלניקוי צבעי דפוס, שטיפות מרובות באמצעות כימיקלים ועוד. מנגד, הבעיות הכרוכותבסילוק הפסולת מהנייר ובתהליך המיון מעכבות את תהליך המיחזור.

ג. המיחזור עצמו – השלב האחרון הוא המיחזור אשר מתבצע בתוך מכבש ענק. המכבש דוחס את הנייר הממוין אל קוביות עצומות,שמשקלן עשוי להגיע עד 700 ק"ג. הקוביות מועברות אל מפעל לייצור נייר או קרטון בו הן מוכנסות אל מיכל גדול ומלא מים. בתוך המיכל הנייר המרכיב את הקוביות מתפרק לסיבים, ויחד עם מים המוזרמים באופן קבוע ניתן ליצור תערובת דלילה. התערובת זורמת בצינורות אל תוך מכונות הייצור אשר מוסיפות בתורן תכונות של חוזק, גמישות, מבנה וכושר ספיגה. אפשר גם להשתמש בחומרי הלבנה, אלום, שרף, צבעים, עמילן ופולימרים.

את כל התערובת מתיזים על רשת גדולה הנעה במהירות. הרשת סוחטת את המים מהסיבים, אשר בשלב הבא עוברים דרך גלילים מחוממים באמצעות קיטור. המים והלחות שנותרו מתאדים, ונוצר גליון נייר חדש.

חברת נחמיאס איסוף נייר למיחזור מספקת פתרונות מושלמים עבור פסולת נייר מצטברת. החברה פעילה כבר משנת 1982 ועובדת מול משרדים, בתי דפוס, הוצאות לאור ולקוחות נוספים .החברה אחראית על שלב האיסוף, ומבטיחה תהליך אפקטיבי של מיחזור נייר. פנו אל אחד מנציגי החברה, ובררו על השתלבות במערך האיסוף.